مقالات

13 گیاه و ادویه برای تسکین علائم رماتیسم مفصلی (بخش2)

درمان گیاهی و تسکین درد رماتیسم

بر کسی پوشیده نیست که رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید شامل التهاب است، بنابراین افزودن گیاهان و ادویه های ضد التهابی به رژیم غذایی ایده خوبی است. مسلماً، این مواد غذایی به خودی خود تأثیر قابل توجهی در کاهش علائم آرتریت روماتوئید ندارند. اما طبق گفته بنیاد آرتریت، به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی ضد التهابی، مصرف برخی گیاهان و ادویه جات در طول روز می تواند اثر افزایشی در کاهش التهاب و سایر علائم داشته باشد. و حداقل، اضافه کردن آنها به دستور العمل های خود، وعده های غذایی شما را مناسب تر می کند.

علاوه بر این، برخی از گیاهان دارویی می توانند به شما در مدیریت یا حتی به حداقل رساندن علائم ناراحت کننده کمک کنند. آنچه در زیر می آید 13 گیاه و ادویه جات است که در صورت ابتلا به آرتریت روماتوئید باید در نظر بگیرید.

  • دارچین

ادویه خوشمزه ی دارچین ، دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است که به مهار آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند. اما این تنها بخشی از چیزی است که در پشت هاله سلامتی دارچین نهفته است: این ادویه همچنین به کاهش سطح قند خون و کلسترول کمک می کند و به نظر می رسد با افزایش سن از عملکرد شناختی ذهن نیز محافظت می کند. علاوه بر این، مطالعه ای که در می 2018 در مجله کالج تغذیه آمریکا منتشر شد، نشان داد که وقتی زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید روزانه چهار کپسول 500 میلی گرمی پودر دارچین را به مدت هشت هفته مصرف کردند، کاهش قابل توجهی در سطح C-  خون داشتند که همان پروتئین واکنشی (نشانگر التهاب) است . همچنین مصرف این ادویه موجب کاهش فعالیت بیماری، از جمله مفاصل حساس و متورم میگردد .

دارچین خشک را می توان به بلغور جو دوسر، اسموتی ها، سوپ ها، خورش ها یا حتی به پرتقال برای یک دسر خوشمزه و سالم اضافه کرد. چوب دارچین را می توان به چای یا سیب برای تزریق طعم اضافی اضافه کرد. فقط زیاده روی نکنید، Roofener هشدار می دهد. “اگرچه دارچین روی نان شما خوب است، اما اگر بیش از حد مصرف شود، ممکن است برای زنان باردار بی خطر نباشد.” دوزهای زیاد این ادویه همچنین می تواند با انعقاد خون و داروهای رقیق کننده خون تداخل داشته باشد. مصرف دارچین با شیر ، ترکیب خوشمزه ای می سازد که به کاهش وزن شما هم کمک می کند .

  • سیر

سیر تازه خرد شده، رنده شده یا له شده  می تواند هر غذایی را خوش طعم کند و ممکن است به کاهش درد آرتریت روماتوئید کمک کند. مانند تره فرنگی و پیاز، سیر حاوی دی آلیل دی سولفید است، یک ترکیب ضد التهابی که اثرات سایتوکین های پیش التهابی را کاهش می دهد. یک مطالعه تجربی که در سال 2018 در مجله آسیب شناسی محیطی، سم شناسی و انکولوژی منتشر شد، نشان داد که تجویز سیر دارای فعالیت ضد آرتریت – جلوگیری از تخریب غضروف و کاهش التهاب – در موش های مبتلا به آرتریت است.

سیر را می‌توان به بسیاری از غذاها، از جمله غذاهای پاستا، مرغ سوخاری یا سبزیجات، سرخ‌کرده‌ها و ساندویچ‌ها اضافه کرد.

  • فلفل سیاه

این یک عنصر اصلی در اکثر میزهای ناهار خوری است و به طور گسترده برای افزودن طعمی به غذاهای روزمره استفاده می شود. اما آیا می دانستید که فلفل سیاه، از جمله پیپرین، ترکیب فعال موجود در آن، فواید سلامتی خوبی دارد؟ درسته. تحقیقات نشان داده است که فلفل سیاه دارای اثرات آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی، ضد التهابی و محافظ معده است. مطالعه‌ای که در سپتامبر 2018 در مجله اروپایی فارماکولوژی منتشر شد، نشان داد که تجویز اسید پیپریک دارای اثرات ضد التهابی، مهار تورم و تولید سیتوکین‌ها در حیوانات است. تحقیقات قبلی نشان داد که تجویز پیپرین التهاب، درد و سایر علائم آرتریت را در حیوانات تسکین می دهد.

شما از قبل می دانید که با فلفل سیاه چه کار کنید: از آن برای چاشنی هر غذایی که دوست دارید استفاده کنید – سالاد، سوپ، تخم مرغ و موارد دیگر.

  • پوست بید

بر اساس مقالات منتشر شده ، پوست درخت بید دارای خواص ضد التهابی قابل توجهی است و نشانگرهای مختلف التهاب را کاهش می دهد. بر اساس گزارشهای منتشر شده ، هنگامی که محققان عصاره پوست درخت بید را به 436 فرد مبتلا به درد روماتیسمی به دلیل آرتروز و کمردرد دادند، پس از سه هفته شاهد کاهش قابل توجهی در درد بودند.

  • کندر هندی

کندر هندی که از پوست درخت Boswellia در هند و شمال آفریقا یافت می شود، دارای خواص ضد التهابی قوی و همچنین اثرات ضد درد است. طبق گفته بنیاد آرتریت، ممکن است به جلوگیری از از دست دادن غضروف و مهار فرآیند خودایمنی کمک کند، که به ویژه برای RA مفید است.

  • روغن دانه گل گاوزبان

این روغن از دانه‌های گیاه گل گاوزبان بومی مناطق خاصی از اروپا و شمال آفریقا می‌آید و منبع غنی از اسید گاما لینولئیک (GLA)، نوعی اسید چرب امگا 6 است. تحقیقات منتشر شده در ژورنال روماتولوژی نشان داد که وقتی افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید روزانه مکمل های خوراکی روغن دانه گل گاوزبان را مصرف می کنند، پس از شش ماه بهبود قابل توجهی در حساسیت، تورم و درد مفاصل را تجربه می کنند.

  • تندر چینی

درخت تندر که صدها سال در طب سنتی چینی استفاده می شود، التهاب ناشی از بیماری های خودایمنی، از جمله رماتیسم مفصلی را در صورت مصرف به عنوان عصاره خوراکی کاهش می دهد. بررسی 22 مطالعه منتشر شده در جولای 2016 نشان داد که درمان با عصاره درخت تندر نسبت به داروهای معمولی، از جمله سولفاسالازین و متوترکسات، در درمان علائم رماتیسم مفصلی موثر است. مرکز ملی سلامت تکمیلی و یکپارچه هشدار می دهد: اگر عصاره به درستی تهیه نشود، می تواند بسیار سمی باشد. حتما از مراکز معتبر تهیه فرمایید .

  • گیاه پنجه شیطان

پنجه شیطان گیاهی است که قرن ها در آفریقا برای درمان درد و بسیاری از بیماری های پزشکی دیگر استفاده می شود، اثرات ضد التهابی قابل توجهی دارد. یک مطالعه نشان داد که وقتی 259 نفر مبتلا به اختلالات روماتیسمی روزانه قرص پنجه شیطان را به مدت هشت هفته مصرف کردند، بهبود قابل توجهی در درد، سفتی و عملکرد، به ویژه در دست، مچ دست، آرنج، شانه، لگن، زانو و پشت داشتند.

  • عصاره صدف لب سبز

از نظر فنی، این ماده یک عصاره غذاهای دریایی است، نه یک گیاه، که برای خواص ضد التهابی تبلیغ می شود. مکمل های غذایی حاوی عصاره صدف لب سبز نیوزلند سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که دارای اثرات ضد التهابی هستند. بنابراین منطقی است که این مکمل ها می توانند برای رماتیسم مفصلی مفید باشند. به گفته بنیاد آرتریت، با این حال، تحقیقات کمی در مورد افراد انجام شده است، و تاکنون نتایج حاصل از مطالعات روی حیوانات و انسان ها مخلوط شده است.

صحبت آخر

روفنر می‌گوید: «افزودن گیاهان و ادویه‌ها به رژیم غذایی به دلیل خواص ضد التهابی آنها معمولاً بی‌خطر است. برای حفظ این وضعیت، او توصیه می کند حداقل دو ساعت قبل یا بعد از مصرف دارو از گیاهان یا مکمل ها استفاده کنید. او می افزاید، “اگر می خواهید از آنها در دوزهای بالا به عنوان دارو استفاده کنید، ابتدا حتما با پزشک خود مشورت کنید.” یا با یک متخصص بهداشتی که در زمینه داروهای گیاهی آموزش دیده است کار کنید. بالاخره برخی از مکمل های گیاهی می توانند عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کنند. با داروهایی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشید.

این هم از بخش دوم تسکین های گیاهی رماتیسم مفصلی ! امیدوارم تونسته باشیم رضایتتون رو جلب کنیم . با ما همراه باشید و نظراتتون رو همین پایین کامنت کنید 🙂

اگر بخش اول این مقاله رو نخوندید ، اینجا می تونید پیداش کنید 🙂

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *