مقالات

درمان گیاهی و طبیعی برای صرع (بخش اول)

کنترل بیماری صرع با گیاهان دارویی

صرع به طور سنتی با داروهای ضد تشنج درمان می شود. اگرچه این داروها می توانند بسیار مفید باشند، اما ممکن است برای همه موثر نباشند، و مانند هر دارویی، می توانند با خطر عوارض جانبی همراه باشند.برخی از افراد مبتلا به صرع به درمان‌های طبیعی و درمان‌های جایگزین روی می‌آورند تا به تسکین علائم یا تکمیل درمان‌هایشان کمک کنند. از گیاهان و ویتامین ها گرفته تا بیوفیدبک و طب سوزنی

اگر مایلید چیز جدیدی به رژیم درمانی صرع خود اضافه کنید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است متوجه شوید که برخی از درمان های طبیعی می توانند مکمل برنامه درمانی فعلی شما باشند. با این حال، برخی از گیاهان خطرناک هستند و می توانند با داروهای موثر تداخل داشته باشند. بنابراین ، مهم است پیش از شروع مصرف با کارشناسان حوزه طب سنتی مشورت داشته باشید .همکاری با پزشک برای کشف درمان‌های مناسب می‌تواند به شما در ارزیابی مزایا و خطرات بالقوه کمک کند و همچنین به او اجازه دهید در مورد مراحل بعدی راهنمایی کند.

1. درمان های گیاهی

با افزایش بازار و علاقه عمومی، درمان های گیاهی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در حال حاضر برای هر بیماری ، درمان گیاهی وجود دارد.برخی از رایج ترین گیاهان دارویی که برای صرع استفاده می شود عبارتند از:

 • بوته سوزان
 • پایه
 • هیدروکوتیل
 • زنبق دره
 • دارواش
 • ماگورت
 • گل صد تومانی
 • کلاه جمجمه
 • درخت بهشت
 • سنبل الطیب

طبق یک مطالعه در سال 2003، تعداد معدودی از داروهای گیاهی که در طب سنتی ایرانی ، چینی، کامپو ژاپنی و آیورودای هندی استفاده می‌شوند، اثرات ضد تشنجی نشان داده‌اند.اگرچه گیاهان گاهی اوقات عوارض جانبی ناخوشایندی مانند سردرد، بثورات و مشکلات گوارشی ایجاد می کنند، اما انتخاب درست آن ها می توانند تا حد بسیار زیادی سرعت روند درمانی و کنترل بیماری صرع را دوبرابر کند.اگرچه برخی از گیاهان ممکن است به صرع کمک کنند، برخی دیگر ممکن است علائم شما را بدتر کنند.در زیر تعدادی از گیاهانی که باید از مصرف آن ها اجتناب کنید ، آورده شده است:

جینکو بیلوبا و مخمر سنت جان ممکن است با داروهای ضد تشنج تداخل داشته باشند.

کاوا، گل ساعتی و سنبل الطیب ممکن است آرامبخشی را افزایش دهند.

سیر ممکن است با سطوح دارویی شما تداخل داشته باشد.

بابونه ممکن است اثرات داروهای شما را طولانی تر کند.

شیزاندرا ممکن است باعث تشنج اضافی شود.

مکمل های گیاهی حاوی افدرا یا کافئین ممکن است تشنج را بدتر کنند. از جمله گوارانا و کولا هستند.

چای نعنا

2. ویتامین ها

برخی ویتامین ها ممکن است به کاهش تعداد تشنج های ناشی از برخی از انواع صرع کمک کنند. اما به خاطر داشته باشید که ویتامین ها به تنهایی کار نمی کنند. آنها به برخی از داروها کمک میکنند تا موثرتر عمل کنند یا دوز لازم را کاهش دهند.قبل از مصرف مکمل های ویتامین برای جلوگیری از مصرف بیش از حد احتمالی، دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.

 • ویتامین B-6

ویتامین B-6 برای درمان شکل نادری از صرع به نام تشنج وابسته به پیریدوکسین استفاده می شود. این نوع صرع معمولا در جنین در رحم یا بلافاصله پس از تولد ایجاد می شود. این به دلیل ناتوانی بدن شما در متابولیسم مناسب ویتامین B-6 ایجاد می شود. اگرچه شواهد امیدوارکننده است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا مکمل ویتامین B-6 برای افراد مبتلا به انواع دیگر صرع مفید است یا خیر، مورد نیاز است.

 • منیزیم

کمبود شدید منیزیم ممکن است خطر تشنج را افزایش دهد. تحقیقات قدیمی‌تر منبع معتبر نشان می‌دهد که مکمل منیزیم میتواند تشنج را کاهش دهد.محققان نشان می‌دهند که برای درک بهتر اثرات بالقوه منیزیم بر صرع، به آزمایش‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده بیشتری نیاز است.

 • ویتامین E

برخی از افراد مبتلا به صرع ممکن است کمبود ویتامین E نیز داشته باشند. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که ویتامین E توانایی های آنتی اکسیدانی را افزایش می دهد.این تحقیق همچنین نشان داد که به کاهش تشنج در افراد مبتلا به صرع که علائم آنها با داروهای معمولی کنترل نمی شود کمک می کند. این مطالعه به این نتیجه رسید که مصرف ویتامین E با داروهای سنتی برای صرع ممکن است بی خطر باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 • سایر ویتامین ها

داروهای مورد استفاده برای درمان صرع نیز ممکن است باعث کمبود بیوتین یا ویتامین D شود و علائم شما را بدتر کند. در این موارد، پزشک شما ممکن است ویتامین هایی را برای کمک به مدیریت وضعیت شما توصیه کند. نوزادان مبتلا به تشنج ناشی از کمبود فولات مغزی ممکن است از مکمل بهره مند شوند. مکمل اسید فولیک در افراد مبتلا به صرع و کمبود فولات ناشی از عوامل دیگر ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد مضر باشد. آن را فقط تحت نظر پزشک خود مصرف کنید.

3. تغییرات رژیم غذایی

برخی تغییرات رژیم غذایی نیز ممکن است به کاهش تشنج کمک کند. شناخته شده ترین رژیم غذایی رژیم کتوژنیک است که بر خوردن نسبت بالاتر چربی تمرکز دارد. رژیم کتو یک رژیم کم کربوهیدرات و کم پروتئین در نظر گرفته می شود. این نوع الگوی غذایی به کاهش تشنج کمک می کند. کودکان مبتلا به صرع اغلب تحت رژیم کتوژنیک قرار می گیرند. بسیاری از مردم محدودیت ها را چالش برانگیز می دانند. با این حال، این نوع رژیم غذایی ممکن است مکمل سایر اقدامات درمانی برای کمک به کاهش تشنج باشد. در سال 2002، جانز هاپکینز پزشکی یک رژیم غذایی اصلاح شده اتکینز را به عنوان یک جایگزین کم کربوهیدرات و پرچرب برای رژیم کتوژنیک برای بزرگسالان مبتلا به صرع ایجاد کرد.

این سازمان نشان می دهد که مطالعات اخیر نشان می دهد که این رژیم تقریباً در نیمی از افرادی که آن را امتحان می کنند، تشنج را کاهش می دهد. نیازی به روزه گرفتن یا شمارش کالری نیست. کاهش تشنج اغلب در عرض چند ماه مشاهده می شود.

حتما شما نیز در اطرافیان خود و یا نزدیکان ، با مشکلات افراد مبتلا به بیماری صرع آشنا شده اید . مهم است بدانیم کنترل این بیماری دور از ذهن نیست و می توانیم با رعایت درمان های گیاهی در کنار درمان های طب نوین ، از بروز علائم و پس لرزه های بیماری صرع جلوگیری کنیم . 

برای مطالعه بخش دوم این مقاله به اینجا مراجعه کنید 🙂

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *