مقالات

چرا مدام احساس خستگی می کنیم / بررسی علت و درمان بی حالی و خستگی

چرا همیشه احساس خستگی میکنیم

روز تعطیل است و در خانه هستید ، تمام مدت هفته منتظر این روز بوده اید تا با یک خواب کامل خستگی روزهای کاری را از تن بیرون کنید . اما با وجود 12 ساعت خواب کامل ، باز هم احساس خستگی می کنید . تمام هفته خستگیتان را به پای خواب 6 ساعته گذاشته اید . اما خواب کامل هم شما را با انرژی نمی کند .

ایا شما هم در این موقعیت قرار گرفته اید که از خود بپرسید چرا من همیشه خسته هستم ؟ آیا پیش امده در هنگام صبح با وجود اینکه تازه از خواب برخاسته اید ، باز هم احساس خستگی کنید ؟ ایا همیشه به دنبال بهانه هایی مانند ” خستگی بهار “ و یا ” کار بیش از حد “ می گردید تا توجیهی برای حالتان بیابید ؟

امروز در چشمه سبز ، با هم به بررسی دلایل کم انرژی بودن مداوم و احساس خستگی مزمن می پردازیم ، با ما همراه باشید تا علاوه بر بررسی علل ، به درمان های خانگی و طبیعی این مشکل هم نگاهی بیندازیم .

عوامل زیادی روی انرژی روزانه و احساسی که آن را “سرزندگی “ می نامیم ، موثر است. در واقع بالا بودن انرژی چیزی فراتر از یک نوشابه انرژی زا نیاز دارد . چکاپ هورمون ها ، نوع غذایی که مصرف میکنیم ، فعالیت بدنی ، ژنتیک و تنش های روانی همگی از جمله عواملی هستند که میزان پر انرژی بودن ما را تعیین می کنند .

در ادامه به بررسی مشکلات خاموشی می پردازیم که سبک زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهند .

راستی ، عرقیات برند چشمه سبز رو دیدی ؟ معجون های درمانیمون رو چطور ؟؟؟  به فروشگاه اینترنتی ما یه سر بزن ! کلی عرقیات و معجون های کاملا گیاهی  داریم که ضامن سلامتی تو و خانواده ت هستن ! فقط کافیه روی عبارت رو به رو کلیک کنی : “فروشگاه اینترنتی عرقیات چشمه سبز”

سندرم خستگی مزمنسندرم خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن که با نام خستگی آدرنال هم شناخته می شود ، بیشتر گریبانگیر خانم ها می شود . این سندرم به مجموعه اختلالات هورمونی اشاره دارد که در مجموع ، باعث احساس خستگی و افسردگی مداوم می شوند . در واقع این سندرم بیشتر از حد تصور ما فراگیر است و می تواند از هر صد نفر ، هشتاد نفر از مردم را برای مدتی درگیر خود کند .

سطح انرژی ما با تعادل هورمونی نسبت مستقیم دارد ، هورمون های غدد فوق کلیوی ، از مهمترین هورمون های تعیین کننده سرزندگی ما هستند . این غدد با ترشح بیش از پنجاه هورمون مختلف از جمله کورتیزول و ادرنالین ، نقطه عطف شادابی روزانه ما هستند .

این سندرم علام مشخصی دارد :

 •  اختلال بیخوابی با وجود خستگی فراوان
 • احساس خستگی با وجود استراحت کافی
 •   سردرد
 • نقص سیستم ایمنی بدن و در نتیجه به راحتی بیمار شدن (مانند انفولانزا و …)
 • افزایش وزن بی دلیل
 • مشکلات حافظه و تمرکز پایین
 • خشکی مفاصل و گرفتگی و درد در عضلات
 • ضعف شدید حافظه کوتاه مدت ( مه مغزی ، آیا زیاد پیش می آید که حرفتان را فراموش کنید یا محل پارک ماشین از خاطرتان برود ؟)

از مهمترین عواملی که میتواند باعث ایجاد سندرم خستگی مزمن شود ، استرس و تنش های عصبی است که به طور خاص بر روی ترشح هورمون های فوق کلیوی موثر است .

از جمله دلایل دیگر ، بحث های طولانی مدت درون خانوادگی است ، این بحث ها باعث ایجاد استرس و بی قراری مزمن می شوند. مصرف الکل و رژیم غذایی نامناسب هم می تواند سندرم ادرنال را تشدید کند .

اما برای درمان این سندرم چه راهکارهایی پیش رو داریم ؟

 • اصلاح رژیم غذایی : کاهش مصرف غذاهای آماده ، کافئین ، قند بالا و کربوهیدرات بیش از حد
 • استفاده از معجون های گیاهی شامل ویتامین های گروه خانواده B  ، امگا 3 و منیزیم
 • تلاش برای کاهش استرس ، از طریق ورزش ، مدیتیشن ، ساعت خواب مناسب و …

راستی در پیج اینستاگرام چشمه سبز می توانی پست مربوط به رفع خواب آلودگی در بهار رو مطالعه کنی!

کمبود آهن

بسیاری از مواقع درمان مشکل خستگی مزمن به سادگی مصرف قرص آهن است . آهن در خون ما عامل اکسیژن رسانی به سلول های بدن است و در نتیجه کمبود آن ، می تواند باعث خستگی مداوم جسمانی ما شود . همچنین کمبود آهن با کاهش تمرکز و عملکرد مغزی همراه است . اما مهمترین نشانه کمبود آهن ، تحریک پذیری بالاست . اگر با کوچکترین مساله از کوره در می روید ، وقت آن است که میزان آهن خونتان را آزمایش کنید !

روش های زیادی برای تامین آهن مورد نیاز روزانه وجود دارد :

 • مصرف قرص اسید فولیک با نظر پزشک
 • مصرف اسفناج خام
 • عرق یونجه
 • سیب زمینی پخته
 • مرغ و گوشت
 • عرق زیره سیاه

کم تحرکی و سبک زندگی ماشینی

از صبح سرکار هستید و پشت میز خود با سیستم کار می کنید ، زمان هم که به خانه برمیگردید به تماشای تلویزیون مشغول می شوید . دوستی از شما دعوت کرده برای دو روز در هفته با هم به باشگاه بروید اما شما با توجیه زیر از رفتن به ورزش سر باز می زنید:” من همینجوریشم همش خسته م ، کارهام زیاده و هیچ انرژی برام نمونده ، جه برسه که بخوام بیام باشگاه !”

نکته مهمی که باید بدانید این است که یک روتین ورزشی منظم ،حتی در حد 20 دقیقه برای 3 روز در هفته ، میتواند احساس خستگی شما را کاملا بر طرف کند . این تفکر که ورزش منظم شما را خسته تر می کند ، کاملا اشتباه است .

از طرف دیگر ، بی تحرکی به مت طولانی بدون آنکه متوجه شوید شما را از اهدافتان دور خواهد کرد و ناامیدی و بی انگیزگی برایتان به همراه خواهد داشت . شاید شما برای ارتقا شغلی فقط به کارتان فکر می کنید ، اما باید بدانید بعد از مدتی افسردگی ناشی از بی تحرکی شما را گرفتار کرده و با انگیزه پایین از اهدافتان هم باز می مانید.

شما با راهکارهای کوچک می توانید تجرک روزانه تان را افزایش دهید :

 • پیاده از سرکار به منزل برگردید
 • از بیرون اوردن اتومبیل شخصی برای هرکاری خودداری کنید
 • از میز های ایستاده در محل کارتان استفاده کنید
 • نرمش ده دقیقه ای کوچکی برای هر دو ساعت پشت میز نشینی در نظر بگیرید
 • با کودکان بیشتر بازی کنید

احساس خستگی دائمیکم آبی

چند نفر از ما واقعا در طول روز 8 لیوان آب می نوشیم ؟ بیشتر ما تا زمانی که کاملا تشنه نباشیم به سراغ نوشیدن آب نمیرویم . در حالی که بابد بدانیم کوچکترین درصد کم آبی بدن می تواند با علامت خستگی ، خمیازه و بی حوصلگی بروز کند .وقتی آب کم بنوشیم ، خون غلیظتری خواهیم داشت و در نتیجه کار قلب را برای پمپاژ سخت تر می کنیم . این به چه معناست ؟ به این معنا که خونرسانی کمتری به ارگان های بدن صورت میگیرد و در نتیجه با ضعف و خستگی مداوم مواجه می شویم .

برای تامین آب مورد نیاز ، به جای نوشابه های مضر از میوه های زیر استفاده کنید :

 • خیار
 • کاهو
 • نارگیل
 • گرمک
 • هندوانه
 • هویج
 • فلفل دلمه ای

در نظر داشته باشید عطش بالا ، معانی مختلفی دارد . ممکن از از علائم دیابت باشد و یا یکی از علائم داشتن سندرم روده ی تحریک پذیر . بنابراین اگر مدام عطش دارید ، به دنبال بررسی علت باشید !

رژیم غذایی و خورد و خوراک

شاید مهمترین عاملی که میتواند روی خستگی شما تاثیر داشته باشد ، غذاهایی است که در طول روز میخورید و موادی که به بدن خود می رسانید . گاهی اوقات ، برخلاف تصور کالری بالاتر مواد به معنای انرژی بالاتر برای شما نیست . لازم است بدانید از هر گروه غذایی به چه مقدار مصرف داشته باشید و از چه موادی دوری کنید .

در غذایمان به دنبال چه موادی باشیم ؟

سعی کنید ویتامین های گروه B را به اندازه مناسب به بدن خود برسانید . ماده معدنی منیزیم یکی از موادی است که تعیین کننده انرژی روزانه شماست . چربی های سالم و اسید چرب امگا 3 را جایگزین چربی های نامناسب رژیم غذایی خود کنید . تا جای ممکن از مصرف الکل ، کافئین بالا ، آرد سفید و غذاهای پر از قند و شکر جلوگیری کنید و به مصرف پروتئین روی بیاورید.

ایده آل گرایی

“همه چیز باید در بهترین وضعیتش باشه ، اگه اینطور نیست کم کاری از خودمه ، باید تلاشم رو بیشتر کنم تفریحاتم رو کمتر !”

افراد زیادی درگیر کمالگرایی افراطی هستند . این افراد با صرف انرژی و وقت بالا ، سعی دارند هر کاری را در بهترین وضعیت خود انجام دهند که البته در اکثر موارد موفق نخواهند بود . بنابراین انچه برایشان باقی می ماند ، خستگی و ناامیدی از ادامه روند است .

این که بخواهیم عملکرد مثبتی داشته باشیم ، خوب است اما باید از هدف گذاری های ناممکن اجتناب کنیم . اگر دچار کمالگرایی هستید ، با راهکارهای متعددی برای درمان مواجه هستید که تقریبا تمام ان ها پاسخگوی شما خواهند بود . به دنبال کاهش کمالگرایی کاذب خود باشید تا انرژی بالاتری را تجربه کنید !

قهوه

“روزانه بیشتر از پنج فنجان قهوه میخورم تا انرژی بدنم را بالا نگه دارم . اوایل خیلی کارامد بود اما مدتیه احساس میکنم حتی با وجود قهوه ، انرژی ندارم .احتمالا مشکل از نوع قهوه ایه که مصرف میکنم “

بله قهوه نوشیدنی بسیار مناسبی برای کسب انرژی به خصوص در صبح است . اما شرط اعتدال در مصرف هر چیزی ضروری است ! سعی کنید مصرف قهوه را به سه فنجان در روز محدود کنید . چرا که کافئین موجود در قهوه به طور مستقیم بر روی آدنوزین بدن تاثیر می گذارد . همان ماده ای که اگر درست در بدن گردش نداشته باشد ، احساس خستگی و خواب به ما دست می دهد . بنابراین برخلاف تصور عموم مصرف بالای قهوه برابر با انرژی بالاتر نیست ، بلکه مصرف بیش از حد آن می تواند احساس خستگی را در ما افزایش دهد .

نکته : همیشه در نظر داشته باشید از هفت ساعت قبل از خواب ، قهوه میل نکنید !

قند خون

گاهی احساس ضعف شدید دارید و گمان میکنید قندتان افتاده ، یک ماده شیرین میل میکنید اما مشکل بدتر می شود . با خود می گویید امروز خیلی سرپا بودم ، احتمالا به این خاطر خسته هستم . اما همیشه اینطور نیست . بالا و پایین شدن قند خون ، بیماری ایست که علائم زیادی ندارد و تا آزمایش ندهید متوجه آن نمی شوید .

در نظر داشته باشید همیشه قند پایین با ضعف و خستگی همراه نیست . قند بالا هم میتواند با نشانه های خستگی و افسردگی همراه باشد . اگر قندخون را جدی نگیرید ، دچار مشکلات ثانویه خواهید شد!

از کجا بفهمم قندخون متعادلی ندارم

از ازمایش خون ! بهترین راه ، یک آزمایش خون ناشتاست که به پزشک معالج نشان بدهید . اما از علائم زیر نیز می توانید بفهمید که یک جای کار میلنگد!

 • خستگی مفرط و کم انرژی بودن
 • میل شدید به خوردن غذا
 • سردرد
 • تحریک پذیری بالا
 • عصبانی شدن
 • استرس و نگرانی بی مورد
 • تکرر ادرار
 • عطش بالا

برای متعادل کردن قندخونتان ، می توانید تغییراتی را در رژیم غذایی خود صورت دهید : به عنوان مثال از غلات بدون گلوتن استفاده کنید ، نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه های پر از قند را کنار بگذارید، کیک های قنادی و شیرینی های پر از قند را محدود کنید و از شیرین کننده هایی مانند عسل و افرا میل بفرمایید.

اختلالات خواب

حتما در رابطه با اختلالات خواب شنیده اید . بسیاری از ما به خواب می رویم اما کیفیت خواب مناسبی را تجربه نمیکنیم . بدون آنکه متوجه شویم ، در خواب راه می رویم ، دچار آپنه خواب می شویم ، خر و پف می کنیم و یا اختلالات دیگر . همگی این موارد از عمیق شدن خواب ما جلوگیری می کنند در نتیجه ، بعد از یک خواب طولانی هنوز خسته هستیم !

برای شناسایی و رفع مشکلات خواب ، به کلینیک خواب مراجعه کنید تا تک تک رفتار های شما در خواب مورد آزمایش قرار بگیرد و کیفیت خوابتان بررسی شود !

از چه گیاهانی برای افزایش انرژی بدن استفاده کنیم ؟

میرسیم به بخش خوشمزه این مقاله ! بسیاری از گیاهان خواص انرژی زایی بالایی دارند که در صورت مصرف دمنوش و یا عرق آن ها ، می توانید هم اندازه با یک نوشابه انرژی زا ، دریافت انرژی داشته باشید اما بدون عوارض این نوشابه ها!

در ادامه با هم به بررسی تعدادی از این گیاهان می پردازیم و علت انرژی بخش بودن آن ها را بر میشماریم:

جنسینگ

جنسینگ گیاهی محبوب و شگفت انگیز با خواص بی مثال است . این گیاه سرشار از جینسنوزیدها، الئوتروزیدها و سیووجیانوزیدها است که به عنوان عامل اصلی انرژی بخش بودن آن در نظر گرفته می شوند . این گیاه به صورت مکمل های گیاهی و یا دمنوش برای افراد کم تحرک و غیر فعال عالی است و می تواند انرژی لازم برای یک روز پر تحرک را برایتان فراهم کند .

عرق نعناع کوهی

اگر میخواهید در کل روز پر انرژی ، هوشیار و سرحال باشید و خلق و خوی بهتری داشته باشید ، قبل از خروج از خانه و یا در تایم استراحتتان یک نوشیدنی حاوی عرق نعناع کوهی میل کنید . طعم قوی این عرق و عطر خوش آن ، شما را به لحظه بازمیگرداند و از خستگی بدنی شما می کاهد.

عرق مریم گلی

چقدر با نام مریم گلی آشنا هستید ؟ عرق مریم گلی یکی از بهترین عرقیات گیاهی بدون عارضه ای است که خواص گسترده ای دارد ، اما به دلیل وجود  لوتئولین، رزمارینیک اسید، کامفور، کوئرستین و آپیژنین در ترکیبات خود ، به طور ویژه به بهبود عملکرد مغز ، هوشیاری ، بهبود عملکرد حافظه و توان بدنی کمک می کند .

چای سبز

به جای استفاده از قهوه ، چای سبز را جایگزین کنید . این گیاه با در بر داشتن جمع کثیری از آنتی اکسیدان ها ، ضد سم و آلودگی بوده و با پاکسازی بدن شما ، حس تندرستی ، سرحالی و شادابی را به شما هدیه داده . و می توانید در کنار همه این خواص ، کاهش وزن را هم با مصرف چای سبز تجربه کنید!

مارچوبه

مارچوبه دوپینگ گیاهی محبوبی که می تواند به افزایش قدرت بدنی شما در کنار حفظ هوشیاری کمک کند . از این گیاه در پخت انواع خورش و مرغ می توانید استفاده کنید و از خواص بی نظیر آن بهره مند گردید.

پیشنهاد ویژه چشمه سبز برای شما

اگر به دنبال محصولی ویژه برای تقویت انرژی خود هستید و میخواهید روزانه سطح انرژی و هوشیاری بالایی را تجربه کنید ، پیشنهاد ما برای شما معجون گیاهی نیروزا چشمه سبز است که با ترکیب بهترین و موثر ترین گیاهان بر سطح انرژی شما ، به شما در تقویت ماهیچه ها  ،  قدرت بدنی  ،  رفع ضعف و سستی بدن  ،  رفع خمودگی و استرس  ،  تقویت شادابی  ،  نیرو دهنده بدن  ،  رشد استخوان و تراکم استخوان  ،  نیرو دهنده جوانان و هر نوع بی حالی و ضعف کمک کند .

این محصول ویژه از ترکیب گیاهانی چون غنچه گل محمدی  ،  تخم نیلوفر  ،  تارونه  ،  شبدر  ،  شیرین بیان  ،  جودوسر  ،  بومادران و گل گز به دست آمده و مصرف روزانه یک لیوان به همراه عسل در صبح ، می تواند ضامن یک روز پر انرژی برای شما باشد!

کلام اخر

احساس خستگی مزمن و مداوم حتما دلیلی در درون شما دارد ، برای رفع آن حساس باشید و اگر خودتان قادر به تشخیص درست علت آن نیستید ، حتما با یک متخصص طب سنتی و یا مدرن مشورت داشته باشید

برای دریافت مشاوره رایگان در رابطه با مشکلات سلامتی خود و یا نحوه تهیه محصولات چشمه سبز ، به پیج اینستاگرام ما سر بزنید . برای سفارش محصول به اینجا مراجعه کنید .

ممنون که با چشمه سبز همراه هستید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *