دسته‌بندی نشده, مقالات

چرا نمیتوانم بخوابم ؟ / راه های رفع بی خوابی و مشکلات خواب

تمام اعضای خانواده خوابیده اند اما شما هنوز نتوانسته اید به خواب بروید ؟ مدت زیادی است که در رختخواب پهلو به پهلو می شوید و هزار گوسفند را در ذهنتان شمرده اید اما هنوز چشمانتان کاملا باز است و اصلا احساس خواب آلودگی نمی کنید ؟
همه ما در طول زندگی با دلایل متفاوت بی خوابی را تجربه کرده ایم . احساس خستگی شدید ، پایین امدن عملکرد مغز ، کمبود تمرکز ، کلافگی و … داشته ایم اما وقتی اخر شب زمان خواب و شارژ مجدد بدنمان فرا میرسد ، با چشمان باز به سقف نگاه کرده ایم تا شاید خوابمان بگیرد . امروز در چشمه سبز ، قصد دارید به مقوله بی خوابی بپردازیم و با هم راه حل های خانگی و گیاهی را مرور کنیم .

راستی ، عرقیات برند چشمه سبز رو دیدی ؟ معجون های درمانیمون رو چطور ؟؟؟  به فروشگاه اینترنتی ما یه سر بزن ! کلی عرقیات و معجون های کاملا گیاهی  داریم که ضامن سلامتی تو و خانواده ت هستن ! فقط کافیه روی عبارت رو به رو کلیک کنی : “فروشگاه اینترنتی عرقیات چشمه سبز”

حدود 90 اختلال متنوع خواب وجود دارد که هر کدام از آن ها می تواند روند به خواب رفتن و عمیق شدن خوابتان را مختل کند . بیش از 35 درصد افراد جامعه ایرانی به نوعی در گیر مشکلات خواب هستند که این مساله می تواند روی کیفیت زندگی افراد تاثیر مستقیم بگذارد .

چرا خواب مهم است؟

در طول خواب بدن ما دوباره به تنظیمات کارخانه برمیگردد!! حتما شنیده اید که می گویند :“فردا روز بهتری است “ بله ! هر زمانی که به خواب بروید ، اوقات بهتری را بعد از آن تجربه خواهید کرد ! در طول خواب اطلاعات روز شما طبقه بندی شده و به حافظه بلند مدت انتقال پیدا می کند. تنش های اطلاعات ناگوار از بین رفته و هورمون ها متعادل می شوند . مخصوصا هورمون رشد که تنها در خواب و تاریکی ترشح می گردد . عضلاتتان بازسازی شده و سموم از سطح بدن آماده دفع می گردند .

اگر به اندازه کافی نخوابیم چه می شود؟

خواب نصفه نیمه ، سطحی ، ناکافی یا بیش از حد و هر نوع اختلال دیگری ، کل زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد . پرخوری عصبی و در نتیجه چاقی ، سوخت و ساز پایین بدن ، مشکلات تمرکز ، مشکلات بینایی ، فشارخون ، تجمع سموم در بدن ، دیابت ، افسردگی و مشکلات قلبی همگی ناشی از اختلالات خواب هستند . بنابراین اگر مشکلی در به خواب رفتن دارید ، بهتر است درمان آن را جزء اولویت های اصلی زندگیتان قرار دهید .

برای درمان بی خوابی چه اقداماتی انجام دهیم ؟

یک سری راهکارها برای پرهیز از بیخوابی معرفی شده اند که رعایت آن ها ضروری است ، روزانه افراد زیادی با مشکلات بی خوابی به پزشک مراجعه می کنند در حالی که اقدامات اولیه را رعایت نکرده اند. از این سری اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

مشخص کردن دقیق زمان استراحت

برای خود تایم مشخصی برای خوابیدن و بیدار شدن مشخص کنید . بسیاری از ما وقتی از سر کار به خانه برمیگردیم بسیار خسته هستیم ، اما با چیدن برنامه های شبانه ، ساعت خواب خود را به بعد از نیمه شب موکول می کنیم ، و متوجه می شویم در کمال تعجب با وجود احساس خستگی ، به خواب نمی رویم !
مشخص کردن یک ساعت درست قبل از نیمه شب برای به رختخواب رفتن قدم اول رفع بیخوابی است. اگر عادت دارید صبح ها دیرتر از ساعت 8 بیدار شوید ، این مساله هم نیاز به اصلاح دارد . بنابراین تعیین یک بازه زمانی درست از قبل از نیمه شب تا قبل از ساعت 8 صبح ، میتواند به ما در رفع مساله بیخوابی بدون داو و درمان دیگری کمک کند . کافیست یک هفته به برنامه خود پایبند باشید تا روال زندگیتان تغییر کند.

نور اتاق خواب را تنظیم کنید

اگر عادت دارید یک آباژور یا چراغ خواب را روشن بگذارید ، نیاز به تغییر عادت خود دارید . تاریکی کامل خود به خود احساس خواب آلودگی را در شما برمی انگیزد . این امر به مغز شما آلارم خواب ارسال می کند . اگر میخواهید بدانید دقیقا چه میزان تاریکی برای شما مناسب است این آزمایش را انجام دهید. دستانتان را در دو طرف بدن کاملا باز کنید و انگشتان خود را تکان دهید ، تاریکی اتاق خواب باید به حدی باشد که در این فاصله حرکت انگشتانتان را نبینید!

قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید

یک دوش ده دقیقه ای با آب گرم به همان میزان برای به خواب رفتن شما تاثیر دارد که دوش آب سرد در هنگام صبح شما را هشیار می کند . دوش بگیرید ، لباس راحت بپوشید و مطمئن باشید ظرف مدت زمان کوتاهی به خواب می روید!

مصرف قهوه و قند را محدود کنید

از مصرف قهوه یا قند بعد از ساعت 7 خودداری کنید ! حتما میدانید که قهوه به دلیل وجود کافئین ضربان قلب شما را بالاتر می برد و به اصطلاح انرژی شما را افزایش میدهد . ساعت مصرف قهوه خود را به قبل از غروب آفتاب موکول کنید تا هنگام شب راحت تر به خواب بروید.

یک پنجره را برای هوای تازه باز نگه دارید

اگر تهویه اتاق شما مشکل دارد ، حتما پنجره اتاق خوابتان را کمی باز بگذارید ، از پتوی مناسب استفاده کنید و دمای دلچسبی برای خوابتان در نظر بگیرید تا به خاطر گرما و سرمای احتمالی ، در خوابت اختلالی به وجود نیاید .

تحرک روزانه

در طول روز ، تحرک کافی دارید ؟ نیم ساعت ورزش در هوای آزاد در طول روز می تواند خواب شبانه راحتتری برای شما به ارمغان بیاورد. ورزشهای هوازی مانند پیاده روی ، دویدن ، ایروبیک ساده و … می تواند بدن شما را آماده استراحت شبانه کند .

نوشیدن یک لیوان شیر گرم

پیش از خواب ، یک لیوان شیر گرم میل کنید . یا یک کاسه ماست . لبنیات به خواب راحت شما کمک می کنند . البته اگر دچار حساسیت به لاکتوز نیستید !

ساعت میل شام

برای میل شام حداقل دو ساعت قبل از خواب زمان بگذارید . بلافاصله بعد از شام به رختخواب نروید این مساله هم خواب آشفته ای برای شما به همراه خواهد داشت و هم برای دستگاه گوارش شما مضر است. دو ساعت پیش از خواب زمانبندی مناسبی برای میل شام سبک است .

گوشی را کنار بگذارید

حتما تا به حال شده که پیش از خواب برای چک کردن ساعت ، تنظیم الارم و یا یک پیام کوتاه تلفن همراه خود را برداشته اید و بعد با درگیر شدن در فضای مجازی ، دو سه ساعتی خواب خود را به تعویق انداخته اید ! حتما تلفن همراه خود را از یک ساعت پیش از خواب کنار بگذارید، از یک ساعت زنگ دار برای بیداری در صبح استفاده کنید و تلفن خود را روی سایلنت بگذارید تا از وسوسه برای چک کردن پیام هایتان در امان باشید .

سندرم خستگی مزمندرمان گیاهی بیخوابی یا شیمیایی ، کدام بهتر است ؟

به دکتر مراجعه کرده اید ، از مشکل بیخوابی خود گفته اید و برای شما داروی خواب آور تجویز شده است . یک قرص کوچک که کافیست قبل از خواب بخورید تا اندکی بعد به خواب فرو بروید . همه چیز عالیست تا این که قرصتان تمام میشود و برای تهیه مجدد یکی دو روز زمان میخواهید . بدون قرص خواب تا صبح بیدارید و عملا وابستگی بدن خود را به قرص مورد نظر احساس می کنید !
در چنین شرایطی متوجه می شوید مصرف قرص های شیمیایی برای خواب ، وابستگی با خود به همراه می آورند ، وابستگی ای که شاید برای ترک آن سختی به مراتب بیشتری از قبل به شما تحمیل شود . بسیاری از قرص های شیمیایی عوارضی مانند سرگیجه در طول بیداری ، کاهش قدرت تمرکز ، ضعف حافظه و …. به همراه دارند و جزء در موارد خاص مصرف آن ها توصیه نمی شود .
بنابراین ، همیشه پیش از اقدام برای مصرف قرص های شیمیایی ، راه حل های گیاهی را امتحان کنید. راه حل هایی که عوارض کمتری دارند و وابستگی به دنبال نخواهند داشت . در صورتی که هیچ کدام از داروها و روش های گیاهی موثر نبود به دنبال انتخاب داروی شیمیایی با عوارض کمتر از باقی باشید!

چه گیاهانی برای درمان بیخوابی مناسبند؟ نحوه مصرف آنها چگونه است ؟

در طب سنتی ایران و جهان ، گیاهان بسیاری به صورت دمنوش ، عرق و یا پودر های مصرفی برای رفع بیخوابی پیشنهاد شده اند، در ادامه تعدادی از آن ها را بررسی می کنیم.

عرق بهارنارنج

کمتر ایرانی است که از عطر و طعم یک شربت حاوی بهارنارنج لذت نبرده باشد . بهتر است بدانید این عرق یکی از بهترین عرقیات مناسب برای درمان بی خوابی شماست، مخصوصا اگر طبع سردی دارید . کافیست نیم ساعت قبل از خواب یک لیوان شربت حاوی عرق بهارنارنج میل کنید تا تمام تنش های روز پراسترس خود را بیرون اتاق خواب جا بگذارید و یک خواب آرام و عمیق را تجربه کنید .
مصرف این عرق برای کودکان نیز بلامانع است و میتوانید در به خواب رفتن کودکان بیش فعال از ان استفاده کنید .

سنبل الطیب

یکی از موثر ترین گیاهان که به صورت دمنوش می توانید آن را نیم ساعت قبل از خواب میل کنید. این گیاه آرام بخش و خواب آور ، افکار شما را منظم کرده و بدنتان را برای خواب آماده می کند . مصرف سه هفته از این گیاه به شما پیشنهاد می گردد . توصیه میشود بعد از سه هفته به مدت 1 ماه از گیاه دیگری استفاده کنید تا بدنتان به مصرف سنبل الطیب عادت نکند !

عرق شاتره

همه عرق شاتره را به عنوان معجزه گر کبد می شناسند . اما نباید از خواص این عرق برای درمان بیخوابی غافل شد. این گیاه شگفت انگیز با در برداشتن ویتامین سی ، به عنوان یک راه فوری برای کاهش استرس و خستگی های مغزی شناخته می شود و می تواند خوابی آرام برای شما به همراه داشته باشد . اگر دچار طبع گرم هستید و از مصرف بهارنارنج مطمئن نیستید ، عرق شاتره جایگزین مناسبی برای شماست !

گل ساعت

حتما تصویر زیبای این گل را دیده اید. گیاهی زیبا که به عنوان یکی از مناسب ترین گیاهان برای آرام بخشی و خواص ضد درد و ضد استرس استفاده می شود . این گیاه در طول تاریخ به عنوان پرچم دار گیاهان خواب آور شناخته شده و معرفی گشته است . ترکیبات شگفت انگیز این گیاه آن را به یک معجزه برای دوری از استرس و تحریک پذیری سیستم عصبی تبدیل کرده است . گل ساعت سرشار از فلاون و انواع آلکالوئید هاست و می تواند گزینه اول انتخابی شما برای تنظیم خوابتان باشد .
فراورده های قرصی ، دمنوش و عرقیات متنوعی از این گیاه در ایران قابل خریداری است که می توانید مطابق دستورالعمل آن ها ، از خواص آن بهره مند شوید .

عرق نسترن

همین اواخر بود که علم غرب ، با خواص نسترن کوهی برای درمان سرطان شگفت زده شد. در حالیکه در طب سنتی ما سالهاست استفاده از این گیاه برای بیماران سرطانی توصیه شده است . اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید این گیاه ، یکی از مهمترین گیاهان مورد استفاده در درمان های ضد افسردگی است. گیاه نسترن شادی آور و آرامبخش بوده و میتواند به افکار شما در آخر شب نظم دهد ، شما را از نگرانی های بیهوده خلاص کند و خوابی راحت برای شما به دنبال داشته باشد . کافیست یک فنجان از این عرق را به صورت تک و یا در ترکیب با شربت میل کنید تا با اعصابی راحت به استقبال خواب شبانه بروید!

بابونه

چای بابونه یکی از محبوب ترین انواع دمنوش در ایران است . این محصول می تواند به شما در رفع بیخوابی ناشی از مشکلات التهاب گوارشی و پوستی کمک کند . بعلاوه که از خواص ضد استرس و ارام بخشی نیز برخوردار است . نیم ساعت قبل از ساعت خواب یک فنجان دمنوش بابونه خواب عمیق و دلچسبی به شما هدیه می کند .

عرق بیدمشک

یکی از سلاطین ارامش روان در طب ایرانی بیدمشک است . گیاهی که حتی بو کردن عطر دل انگیز آن می تواند به شما آرامش از دست رفته تان را باز گرداند . حتی اگر قند خون بالایی دارید و نگران استفاده از محصولات گیاهی هستید ، عرق بیدمشک مناسب ترین گیاه برای شماست . می تواندی با خیال راحت از این محصول استفاده کرده و با ارامش خاطر بالا به اغوش خواب شبانه دلچسبتان فرو بروید.

بادرنجبویه

بادرنجبویه به عنوان غذای حافظه شناخته می شود . به دلیل کثرت آنتی اکسیدان های موجود در این گیاه ، یکی از موثر ترین گیاهان برای تقویت عملکرد مغز و حافظه است . اما بهتر است بدانید این کیاه معجزه گر یکی از بهترین گیاهان برای داشتن یک خواب آرام است . مخصوصا اگر از دمنوش ترکیبی آن با گیاه سنبل الطیب استفاده کنید . یک خواب راحت شبانه و یک فکر آزاد روزانه ارمغان دمنوش بادرنجبویه برای شماست !

پیشنهاد ویژه ی چشمه سبز برای شما

اگر شما هم به دلیل هزار فکر و خیال قبل از خواب و نداشتن آسایش فکری و اعصاب خود ، نمیتوانید بخوابید، معجون آرامش اعصاب چشمه سبز محصولی است که می تواند به شما آرامش از دست رفته تان را بازگرداند و خواب عمیق سریع و راحتی را تجربه کنید. از همه مهمتر ، تمامی محصولات چشمه سبز تمام مجوز های بهداشتی و درمانی لازم را دریافت کرده اند و دارای سیب سلامت هستند.  برای دریافت اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

کلام اخر

خواب شبانه راحت و عمیق ، ضامن سلامت رفتار و تفکر شما در طول روز است . بنابراین آن را جدی بگیرید .

برای دریافت مشاوره رایگان در رابطه با مشکلات سلامتی خود و یا نحوه تهیه محصولات چشمه سبز ، به پیج اینستاگرام ما سر بزنید . برای سفارش محصول به اینجا مراجعه کنید .

ممنون که با چشمه سبز همراه هستید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *