دسته‌بندی نشده, مقالات

بهارنارنج و هر چیزی که لازم است درباره ی آن بدانید

بهارنارنج (Citrus aurantium) که با نام‌های پرتقال ترش و پرتقال سویا نیز شناخته می‌شود، یک میوه از خانواده  مرکبات با کاربردهای فراوان است. این میوه معمولاً در طب مکمل، مکمل‌های گیاهی کاهش وزن، و برخی غذاها و مواد افزودنی مانند مارمالاد استفاده می‌شود. تصور می شود که منشأ آن در آسیای جنوب شرقی باشد، اکنون در سرتاسر آمریکای لاتین و دریای کارائیب، جزایر دریای جنوبی، اروپا و آفریقای غربی و جنوبی یافت می شود . این مقاله تمام آنچه را که باید در مورد بهارنارنج بدانید، شامل نقش آن در کاهش وزن و سلامت پوست و همچنین ایمنی کلی آن به عنوان یک مکمل را پوشش می دهد.

راستی ، عرقیات برند چشمه سبز رو دیدی ؟ معجون های درمانیمون رو چطور ؟؟؟  به فروشگاه اینترنتی ما یه سر بزن ! کلی عرقیات و معجون های کاملا گیاهی  داریم که ضامن سلامتی تو و خانواده ت هستن ! فقط کافیه روی عبارت رو به رو کلیک کنی : “فروشگاه اینترنتی عرقیات چشمه سبز”

میوه و عصاره های آن

گیاه بهارنارنج در مناطق نیمه گرمسیری رشد می کند، اما می تواند شرایط محیطی نامطلوب مانند یخبندان را برای مدت کوتاهی تحمل کند . شکل میوه بیضی یا کروی است، میوه در هنگام رسیدن قرمز مایل به نارنجی است و دارای پوستی ضخیم  است.جالب است بدانید بهارنارنج بسیار تلخ است! این میوه 23 رقم دارد که بارزترین آنها ترنج است. می توانید انتظار داشته باشید که برخی از گونه ها تلخ و ترش تر از بقیه باشند. بهارنارنج حاوی چندین ترکیب گیاهی قوی است که گاهی از پوست خشک آن برای تهیه مکمل های غذایی استخراج می شود.اسانس ها و فرم های مکمل پودری و مایع نیز موجود است.

ترکیبات و مواد مغذی

ترکیبات گیاهی موجود در بهارنارنج که پروتوآلکالوئید نامیده می شود، بیش از 20 سال است که در مکمل ها برای کاهش وزن، عملکرد ورزشی، مراقبت از پوست، کنترل اشتها، و سلامت مغز و همچنین عطرسازی استفاده می شود.

سینفرین (p-synephrine)

پی-سینفرین، عصاره اصلی بهارنارنج، ساختاری مشابه افدرین، جزء اصلی مکمل گیاهی کاهش وزن افدرا دارد . این مکمل توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ممنوع شد زیرا فشار خون را افزایش داد، ضربان قلب را افزایش داد و باعث حملات قلبی و سکته در برخی از مصرف کنندگان شد. علاوه بر این، p-synephrine از نظر ساختاری شبیه به هورمون های پرواز یا مبارزه شما، اپی نفرین و نوراپی نفرین است که ضربان قلب شما را نیز افزایش می دهد .

به این ترتیب، ایمنی عصاره بهارنارنج زیر سوال رفته است.

با این حال، چندین مطالعه نشان داده‌اند که عصاره‌های بهارنارنج و استفاده‌های طبیعی این گیاه، مانند برخی از محرک‌ها، به قلب و سیستم عصبی شما آسیب نمی‌رساند و فعالیت سیستم عصبی را تحریک نمی‌کند  علاوه بر این، حداقل یک مطالعه ادعا کرده است که p-synephrine نباید به عنوان یک محرک طبقه بندی شود و بی ضرر است.

P-synephrine همچنین در سایر مرکبات و آب آنها مانند نارنگی و کلمانتین یافت می شود.

لیونن

مانند سایر مرکبات، بهارنارنج لیمونن را تامین می کند – ترکیبی که خواص ضد التهابی و ضد ویروسی دارد. مطالعات جمعیتی نشان می دهد که لیمونن ممکن است از برخی سرطان ها، یعنی سرطان روده بزرگ جلوگیری کند. یک مطالعه در حال انجام نیز در حال بررسی استفاده از لیمونن به عنوان درمانی برای COVID-19 است. با این حال، نتایج هنوز مشخص نیست. به خاطر داشته باشید که لیمونن نمی تواند از COVID-19 جلوگیری یا درمان کند .

اکتوپامین (p-octopamine)

یکی دیگر از پروتوآلکالوئیدهای موجود در بهارنارنج، p-octopamine است. با این حال، p-octopamine کمی در عصاره بهارنارنج وجود دارد. علاوه بر این، تصور می‌شود وقتی از میوه کامل مصرف شود، به سرعت در کبد شما متابولیزه می‌شود. به همین ترتیب، به نظر نمی رسد که هیچ اثر بد یا نامطلوبی بر بدن شما بگذارد.

سایر ترکیبات

برگ های گیاه بهارنارنج سرشار از ویتامین C است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. علاوه بر این، پوست آن دارای محتوای بالایی از فلاونوئیدها است که آنتی اکسیدان های قوی با ارزش دارویی بالا هستند .

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که ممکن است با جلوگیری از آسیب سلولی از بدن شما در برابر بیماری محافظت کنند. آنها با غیرفعال کردن رادیکال های آزاد، که ترکیبات ناپایداری هستند که به سلول های شما آسیب می رسانند، کار می کنند، التهاب و خطر بیماری شما را افزایش می دهند.

آیا بهارنارنج به کاهش وزن کمک می کند؟

بهارنارنج و سایر گونه های مرکبات پتانسیل کاهش وزن را نشان می دهند، اما شواهد محدودی در مورد اثربخشی آنها وجود دارد. بسیاری از مکمل های کاهش وزن از عصاره بهارنارنج در ترکیب با مواد دیگر استفاده می کنند. با این حال، مطالعات علمی ترکیب این مکمل‌ها را به طور کامل بررسی نکرده‌اند تا مشخص شود کدام عنصر، در صورت وجود، از کاهش وزن حمایت می‌کند.

مشخص شده است که p-synephrine باعث افزایش تجزیه چربی، افزایش مصرف انرژی و سرکوب خفیف اشتها می شود که همه اینها ممکن است به کاهش وزن کمک کنند.

با این حال، این اثرات در دوزهای بالا رخ می‌دهند که به دلیل عدم وجود اطلاعات ایمنی از آن جلوگیری می‌شود . بنابراین، مطالعات بیشتری در مورد خواص کاهش وزن بهارنارنج مورد نیاز است.

فواید بهارنارنج برای سلامتی

 • بهارنارنج و عصاره آن در طب سنتی چینی (TCM) برای درمان سوء هاضمه، اسهال، اسهال خونی و یبوست استفاده می شود. در مناطق دیگر، از این میوه برای درمان اضطراب و صرع استفاده می شود.
 • همچنین شواهد کافی برای حمایت از هرگونه استفاده از علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) وجود ندارد  .
 • اگرچه مطالعه‌ای روی موش‌های مسن‌تر نشان داد که ترکیبات فلاوانون موجود در مرکبات و آب‌میوه‌های مرکبات ممکن است عملکرد تیروئید را بهبود بخشد.
 • با این حال، با توجه به محتوای بالای ویتامین C بهارنارنج، فرض بر این است که این میوه ممکن است سلامت پوست را بهبود بخشد. نقش ویتامین C در بهبود زخم و تشکیل کلاژن به خوبی ثابت شده است.
 • مطالعه دیگری اشاره کرد که ترکیب پرتقالی تلخ p-synephrine ممکن است عملکرد ورزشی را با افزایش کل تکرارها و بار حجمی یا توانایی شما برای تمرین سخت‌تر بهبود بخشد.

مضرات و عوارض بهارنارنج

 • اطلاعات متناقضی در مورد اینکه آیا سینفرین، یکی از ترکیبات طبیعی بهارنارنج، باید به عنوان محرک در نظر گرفته شود، وجود دارد. محرک ماده ای است که ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش می دهد.
 • چندین سازمان ورزشی، مانند انجمن ملی ورزش های دانشگاهی (NCAA)، سینفرین را به عنوان یک محرک فهرست می کنند. بنابراین، به عنوان یک ماده ممنوعه در دو و میدانی در نظر گرفته می شود.
 • علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که آب بهارنارنج حاوی فورانوکومارین است، ترکیبی که ممکن است همان تداخلات دارویی را مانند آب گریپ فروت ایجاد کند .
 • بنابراین، افرادی که داروهای ضداحتقان مصرف می کنند یا افرادی که فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم یا گلوکوم دارند، باید از آب و میوه بهارنارنج اجتناب کنند. مشخص نیست که آیا مکمل های بهارنارنج این خطر را ایجاد می کنند.

اطلاعات دوز و ایمنی

 • به طور کلی، مصرف عصاره های بهارنارنج در مکمل های غذایی در دوزهای 50 تا 98 میلی گرم در روز بی خطر است.
 • یک مطالعه نشان داد که 40 میلی گرم سینفرین همراه با 320 میلی گرم کافئین یک دوز مطمئن از این ترکیبات ترکیبی است.
 • در مطالعه دیگری، خوردن یک بهارنارنج کامل حاوی 30.6 میلی گرم p-synephrine هیچ تداخلی با داروها نشان نداد.
 • با این حال، افرادی که باردار هستند یا در دوران شیردهی هستند، به دلیل کمبود اطلاعات ایمنی، باید از رنگ نارنجی تلخ اجتناب کنند .

کاربردهای آشپزی بهارنارنج

بهارنارنج کاملا ترش است و بعید است که خام خورده شود.به طور طبیعی سرشار از پکتین، یک عامل ژل‌کننده، کاربرد اصلی آشپزی این میوه برای تهیه مارمالاد است.

روغن بهارنارنج نیز به عنوان طعم دهنده یا افزودنی برای موارد زیر استفاده می شود:

 • مواد نگهدارنده (ژله)
 • آب نبات (آدامس، آب نبات سفت و میوه های شیرین)
 • دسر (بستنی، پای)
 • سس ها و چاتنی ها
 • سس سالاد
 • شراب تخمیر شده
 • از آب بهارنارنج می توان به عنوان ماریناد برای طعم دادن به ماهی و گوشت استفاده کرد. در برخی مناطق، آن را مشابه سرکه استفاده می کنند.
 • علاوه بر این، روغن های استخراج شده طعم متمایزی به لیکورهایی مانند Grand Marnier (2) می دهند.
 • در چین از بهارنارنج برای تهیه دمنوش ها و داروهای گیاهی استفاده می شود.

استفاده های دیگر

بهارنارنج چندین کاربرد خانگی دیگر در خارج از آشپزخانه دارد. از جمله :

 • جایگزین های صابون
 • روغن های ضروری (از جمله نرولی و پتی گرین)
 • عطرسازی
 • طب سنتی (مانند ضد عفونی کننده ها و هموستاتیک ها)

سخن آخر

بهارنارنج یک مرکبات است که اغلب به عصاره تبدیل می شود. چندین کاربرد آشپزی نیز دارد، اگرچه به ندرت کامل خورده می شود. اگرچه مکمل های بهارنارنج به طور گسترده ای در دوزهای معمول ایمن در نظر گرفته می شوند، شواهد غیرقابل قطعی برای اثربخشی آنها برای کاهش وزن، سلامت تیروئید و مراقبت از پوست وجود دارد. اگر فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم یا گلوکوم دارید، ممکن است بخواهید از مصرف این میوه و عصاره های آن اجتناب کنید. به همین ترتیب، مکمل های بهارنارنج برای ورزشکاران NCAA ممنوع است.

برای دریافت مشاوره رایگان در رابطه با مشکلات سلامتی خود و یا نحوه تهیه محصولات چشمه سبز ، به پیج اینستاگرام ما سر بزنید . برای سفارش محصول به اینجا مراجعه کنید .

ممنون که با چشمه سبز همراه هستید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *